Wyszukiwanie – jak to robić?
Wyszukiwanie
Najważniejszym elementem pozyskiwania informacji o otaczającym nas świecie jest bez wątpienia wyszukiwanie. Aby robić to prawidłowo, najlepiej wyszukuj niezbędnych rzeczy w książkach (gdyż są one najpewniejsze) lub Internecie (gdzie trzeba uważać na „fake news’y”).
Pokażę Ci kilka zasad dobrego wyszukiwania:
1. Znajdź książkę na temat, który w danej chwili Ciebie interesuje.
Niezbędnym elementem w wyszukiwaniu informacji będzie dobre źródło, jedną z nich, najpewniejszą jest książka, gdyż możemy przeczytać komentarze na jej temat od innych czytelników, tym samym decydujemy, czy opłaca się ją mieć, czy też nie.
2. Wyszukiwarki internetowe.
Przed rozpoczęciem przeszukiwania Internetu musisz ustalić, czego poszukujesz, gdzie najlepiej szukać, czy szukasz wszystkich materiałów na dany temat, czy tylko wyspecjalizowanej informacji. Po uzyskaniu odpowiedzi na te pytania, jesteś w stanie ustalić, czy bardziej pomoże ci wyszukiwarka, czy może katalog stron WWW. W szkole podstawowej poznałeś wyszukiwarkę internetową, w której wyszukiwanie informacji polegało na wpisaniu odpowiednich wyrazów w wyznaczone do tego celu pole i kliknięciu przycisku „Szukaj”. Poszukiwanie informacji nie musi się jednak ograniczać do wpisania kilku słów kluczowych w pole tekstowe wyszukiwarki. Wyszukiwarki udostępniają użytkownikom wiele specjalnych składni języka umożliwiających znacznie bardziej zaawansowane wyszukiwanie. Podsumowując, aby wyszukać przydatne informacje w Internecie powinieneś uważać na znaki duże i małe, gdyż wyszukiwarka może to różnie interpretować, a także powinieneś wpisywać jak najprostsze frazy w celu szybkiego i w miarę dokładnego wyszukania rzeczy, nie przejmuj się szczegółami.
3. Uwaga na fake news’y.
nieprawdziwa lub częściowo nieprawdziwa wiadomość, często o charakterze sensacyjnym, publikowana w mediach z intencją wprowadzenia odbiorców w błąd w celu osiągnięcia korzyści finansowych, politycznych lub prestiżowych.
Należy odróżniać takie nieprawdziwe i wprowadzające w błąd treści od satyry, parodii i humoru. Również niektóre osoby lub instytucje mogą nazywać fake newsami wiadomości prawdziwe z powodu negatywnej dla tych osób lub instytucji zawartości.
Fake newsy są tworzone, a następnie rozpowszechniane, m.in. z powodów politycznych, finansowych, ideologicznych (poglądów i przekonań), a także dla rozrywki, zabawy, z chęci zwrócenia na siebie uwagi lub uzyskania rozgłosu. Są rozpowszechniane w mediach tradycyjnych i społecznościowych. Często, w celu przyciągnięcia uwagi odbiorców, stosowane są w nich chwytliwe nagłówki (ang. clickbait).
4. Porównuj informacje z różnych źródeł i wyciągnij wnioski.
Czytaj wiele stron, książek na dany temat, a następnie wybierz te „najważniejsze”, bądź te mnie mniej znane, dzięki którym będziesz miał możliwość zaimponowania nawet osobom siedzącym w danej kwestii